קמטן החורש

נחשים הם קבוצה מגוונת של זוחלים שנמצאים בכל יבשת למעט אנטארקטיקה. הם מגיעים בצורות, גדלים וצבעים רבים. המילה "נחש" משמשת להתייחס לזוחל ארוך, חסר גפיים, חסר רגליים, בעל גוף ארוך וללא ידיים או רגליים. נחשים נמצאים באזורים רבים בעולם. הם נמצאים לעתים קרובות ליד מים וביערות. הם נמצאים על פני כדור הארץ כ-200 מיליון שנה ומאז השתנו מעט. ישנם למעלה מ-3,000 מינים שונים של נחשים ברחבי העולם. נחשים הם טורפים ותזונתם כוללת יונקים קטנים, ציפורים, ביצים, צפרדעים, דגים ועוד זוחלים כמו לטאות וצבים.

נתקלתם פעם בנחש שנראה יותר כמו לטאה? אולי זה קטמן החורש. האמת, קמטן החורש אינו חסר רגליים לחלוטין. יש לו גפיים אחוריות זעירות ובסיסיות, בגודל של כ-2 מילימטרים, שלעיתים ניתן לראות אותן. ישנן מספר משפחות וסוגים של לטאות הכוללים מינים עם גפיים מופחתות או לא קיימות.

המילה "קמטן החורש" היא סלבית, מהמילה הרוסית "בטן צהובה". זוהי הלטאה חסרת הרגליים הגדולה ביותר ויכולה להגיע לאורך של כ-4 מטרים. מרוב שקמטן החורש כל כך דומה לנחש – קמטנים שימשו ככפילים בסצנת בורות הנחש בשודד התיבה האבודה – של אינדיאנה ג'ונס. הקשקשים שלו מחוספסים, ויש לו עפעפיים וחורים באוזניים. חריץ ארוך עובר לצד שני צידי הגוף. בטורקיה, השם הנפוץ של הלטאה הוא oluku kertenkele, שפירושו "לטאה מחורצת". יש לו שיניים כמו לטאה, לא ניבים כמו נחש, ולמרות שהוא מאכיל אופורטוניסטי שיאכל פריטי טרף רבים, כולל ביצים, לטאות, ציפורים קטנות ויונקים, תזונת הבר העיקרית שלו מורכבת מפרוקי רגליים, כולל חלזונות ושבלולים.

בכל מקרה אנחנו מציעים שאם אתם חושדים שנתקלתם בנחש, לא לנסות להתקרב או לגעת אלא מידע להזמין לוכד נחשים מקצועי אשר יסייע לתפוס את הנחש (או הלטאה במקרה שלנו) ולהעביר אותו למקום בטוח גם לכם וגם לזוחל.