דרכי מניעת אבנים בכליות

אבנים בכליות וגם בדרכי השתן אלו הם בעצם מצבורים של מלחים אשר יושבים בכליות ומפריעים לפעילות תקינה שלהן. אבנים בכליות גורמות לכאבים ומעבר לכאבים עצמם הדבר גם עלול לגרום למצב של אי ספיקת כליות.

יש דרכים שונות על מנת לצמצם ולמנוע הצטברות של אבנים בכליות. דרכי מניעת אבנים בכליות כוללות שינוי תזונתי, מספר תרופות שיש ביכולתן לסייע כמו גם זיהוי מוקדם – זו המניעה הטובה ביותר.

שינוי תזונתי

כאמור אחת הדרכים למניעת האבנים היא באמצעות שינוי תזונתי. ההמלצה התזונתית הבולטת היא לצמצם צריכת סידן ונתרן. יש להיות עם יד על הדופק בכל הקשור לצריכת גבינות כאשר יש לקבל תפריט המותאם אישית למטופל מבחינת כמות המנות החלביות בתפריט היומי. כן יש להמשיך ולצרוך סידן גם עבור מי שסובל מאבנים בכליות אך חשוב לעשות זאת כאמור במסגרת תפריט מותאם.

בנוסף יש להפחית צריכה של נתרן ושל מלחים. נתרן ומלחים מצויים בכמויות רבות במזון מעובד ולכן יש לצמצם צריכת מזון מעובד. גם מזון שעבר שימור מכיל רמות גבוהות של מלחים. גם כאן מומלץ לקבל תפריט אישי למטופל.

שינוי נוסף בתזונה הוא לגבי צריכת חלבונים. יש להגביל צריכת חלבונים כאשר ההמלצה היא לצרוך ביום עד כ300 גרם של חלבונים אך יש לקבל תפריט אישי על מנת לדייק בכמויות.

תרופות וזיהוי מוקדם

מעבר לשינוי תזונתי דרכי מניעת אבנים בכליות גם כוללות תרופות מסוימות שניתן לצרוך ואשר יסייעו בהפחתת רמות הסידן בשתן.

ומעבר לכל דרך המניעה הטובה ביותר היא הזיהוי המוקדם. זיהוי מוקדם כולל ביצוע של בדיקות שתן אשר תפקידן לגלות הופעתו של דם בשתן. יש לבצע בדיקת שתן בתדירות שהיא מספקת.

> למידע מקצועי ופרטים נוספים בקרו באתר של ד"ר ניר קליינמן!